جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 39052
  تاریخ انتشار : 5 آذر 1392 19:12
  تعداد بازدید : 593

  با نظر موافق نمایندگان؛

  هزینه راه اندازی سامانه هوشمند مبارزه با قاچاق کالا و ارز تأمین می شود

  با نظر موافق نمایندگان هزینه راه اندازی سامانه هوشمند مبارزه با قاچاق کالا و ارز از محل بودجه سالانه تامین می شود.

  هزینه راه اندازی سامانه هوشمند مبارزه با قاچاق کالا و ارز تأمین می‌شود

  به گزارش خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه 5 آذرماه) مجلس شورای اسلامی به منظور تامین نظر شورای نگهبان در جریان بررسی لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز با پیش بینی هزینه راه اندازی سامانه های الکترونیکی و هوشمند جدید به منظور پیشگیری از ارتکاب قاچاق و شناسایی نظام مند آن از محل بودجه سالانه موافقت کردند.

  براساس ماده 3 مکرر 2- دولت مکلف است به منظور پیشگیری از ارتکاب قاچاق و شناسایی نظام‌مند آن با پیشنهاد ستاد و پس از ابلاغ رییس جمهور سامانه‌های الکترونیکی و هوشمند جدید مورد نیاز جهت نظارت بر فرآیند واردات، صادرات، حمل، نگهداری و مبادله کالا و ارز را ایجاد و راه‌اندازی نماید.

  کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی مکلف به رعایت احکام مربوط به سامانه‌های راه‌اندازی شده می باشند و اشخاص حقیقی متخلف به محرومیت از اشتغال به حرفه خود تا یک سال و اشخاص حقوقی به ممنوعیت از فعالیت تجاری تا شش ماه محکوم می‌شوند.

  تبصره 1- هرگونه دسترسی غیرمجاز به اطلاعات سامانه‌های راه اندازی شده به موجب این قانون و افشای اطلاعات آنها جرم است و مرتکب به مجازات بیش از شش ماه تا دوسال حبس محکوم می‌شود.

  تبصره 2- واردنمودن اطلاعات خلاف واقع یا ناقص یا با تأخیر در سامانه‌های موضوع این قانون جرم است و مرتکب به بیش از شش ماه تا دو سال انفصال موقت از خدمات دولتی و عمومی محکوم می‌شود.

  تبصره 3 - ستاد، موظف است از طریق وزارت اطلاعات و با همکاری وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصادی و دارایی (گمرک جمهوری اسلامی ایران)، بانک مرکزی و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط به تهیه، اجراء و بهره‌برداری از سامانه شناسایی و مبارزه با کالای قاچاق اقدام نماید.

  کلیه مراکز مرتبط با تجارت داخلی و خارجی کشور، موظف به ارائه و تبادل اطلاعات از طریق این سامانه می‌باشند.

  بر این اساس متن زیر به عنوان تبصره 4 به ماده 3 مکرر 2 الحاق می شود:

  تبصره 4- هزینه های اجرای حکم موضوع این ماده و بند (ب) ماده 9 که در بودجه سالانه پیش بینی می شود از محل درآمدهای این قانون تامین و مطابق آیین نامه ای که به پیشنهاد ستاد و وزارت دادگستری تهیه می شود و به تصویب هیات وزیران می رسد، به مصرف خواهد رسید.

  نمایندگان مجلس با 137 رأی موافق، 3 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از مجموع 200 نماینده حاضر در صحن با تبصره مذکور موافقت کردند.

  در ادامه بررسی لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز، اصلاح ماده 9 این لایحه نیز به شرح زیر به تصویب نمایندگان رسید:

  ماده 9 - قوه قضاییه و سازمان‌ تعزیرات حکومتی حسب مورد، مۆظفند به منظور تسریع در رسیدگی به پرونده ها و  پیشگیری از ارتکاب جرم قاچاق کالا و ارز اقدامات زیر را به عمل آورند:

  الف- اختصاص شعب ویژه جهت رسیدگی به جرایم قاچاق کالا و ارز توسط قوه قضاییه با پیشنهاد ستاد

  ب - اختصاص شعب بدوی و تجدیدنظر ویژه رسیدگی به تخلقات  قاچاق کالا و ارز متشکل از افراد حائز شرایط استخدام قضات مطابق آئین‌نامه مصوب هیئت وزیران توسط سازمان تعزیرات حکومتی

  تبصره- میزان فوق العاده ویژه رئیس و اعضای شعب سازمان تعزیرات حکومتی معادل هشتاد درصد (80%) فوق العاده ویژه مستمر قضات در گروه های 1 تا 8 قضایی تعیین می گردد. نحوه پرداخت و نیز جذب و انتصاب روسا و اعضا مطابق آیین نامه ای است که به پیشنهاد وزیر دادگستری ظرف سه ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون به تصویب هیات وزیران می رسد.

  متن زیر به عنوان تبصره 2 به بند (ب) ماده 9 الحاق می شود:

  تبصره 2- هزینه های اجرای حکم موضوع این بند از محل اعتبارات موضوع تبصره 4 ماده (3 مکرر 2) تامین می شود.

  نمایندگان مجلس با 124 رأی موافق، 12 رأی مخالف و 9 رأی ممتنع از مجموع 199 نماینده حاضر در صحن با الحاق این تبصره به بند ب ماده 9  موافقت کردند./


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
8