جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 38987
  تاریخ انتشار : 5 آذر 1392 0:9
  تعداد بازدید : 682

  نظام ارجاع درمان تامین اجتماعی اصلاح می‌شود:

  بیمارستان میلاد حلقه آخر زنجیره درمان

  معاون درمان سازمان تامین اجتماعی از اصلاح "نظام ارجاع داخلی درمان سازمان تامین اجتماعی" تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: این موضوع اولویت اصلی درمان سازمان تامین اجتماعی است و در این زمینه «ستاد پذیرش، توزیع و اعزام بیمار» فعال خواهد شد.

  borna ghasemi (6 of 9).jpgمحمد علی همتی ضمن حضور در خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با بیان اینکه بیمار باید در زنجیره ارجاع درمان حرکت کرده و غیرضروری است که به بیمارستان‌های بزرگ همچون میلاد مراجعه کند، گفت: 60 درصد مراجعات به بیمارستان میلاد می‌تواند در سطوح پایین‌تر خدمات درمانی نیز انجام گیرد و ضرورتی ندارد که بیمار برای یک بیماری ساده به بیمارستان‌های بزرگ مراجعه کند تا در آنجا علی‌رغم ایجاد ازدحام جمعیت، شکایت‌های متعددی را از ارائه عدم خدمات درمانی مناسب داشته باشد.

  وی با اشاره به اینکه بر اساس این طرح بیمار به جای مراجعه مستقیم به مراکز تخصصی و فوق تخصصی بالاخص بیمارستانها، به صورت کاملا رایگان در نظام ارجاع داخلی درمان سازمان تامین اجتماعی درمان می‌شود، اظهار کرد: بر اساس این طرح، سازمان تامین اجتماعی در چرخه درمان، تمام هزینه‌های رفت و آمد و درمان بیمار را بدون در نظر گرفتن سقف و محدودیت تقبل و پرداخت می‌کند.

  به گفته وی، این موضوع سبب می‌شود تا بیمار نتواند به صورت مستقیم به بیمارستانی همچون میلاد و یا سایر بیمارستان‌های بزرگ سازمان تامین اجتماعی مراجعه کند بلکه بیمار با قرار گرفتن در زنجیره درمان در صورت نیاز به سطوح بالاتر ارجاع داده می‌شود و این در حالیست که در این زنجیره، 100 درصد هزینه‌های درمانی و حتی هزینه‌های رفت‌وآمد و انتقال بیمار به مراکز تخصصی رایگان است.

  به گفته همتی، در صورتی که بیمار (از طریق ستاد پذیرش، توزیع و اعزام بیمار) به بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی و یا اینکه به دلیل نداشتن تخت خالی به بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی اعزام شود، هزینه‌های درمانی را سازمان تامین اجتماعی تقبل و پرداخت می‌کند.

  همتی با اعلام اینکه هفت استان در کشور به عنوان استان‌های معین برای اصلاح نظام ارجاع داخلی این سازمان انتخاب شده‌اند، اظهار کرد: استان‌های تهران، خراسان رضوی، فارس، خوزستان، آذربایجان شرقی، اصفهان و کرمانشاه هفت استان معین طرح مذکور هستند و بیمارستان میلاد در نهایت آخرین حلقه زنجیره‌ درمان در این طرح است.

  نشست حوزه درمان تامین اجتماعی

  معاون درمان سازمان تامین اجتماعی با اشاره به اینکه ستادی در زمینه اصلاح نظام ارجاع داخلی درمان تامین اجتماعی از سال‌های قبل تشکیل شده اما غیرفعال شده بود، بیان کرد: این ستاد هم‌اکنون با عنوان جدید «ستاد پذیرش، توزیع و اعزام بیمار» برای اصلاح نظام ارجاع داخلی درمان فعال شده است.

  همتی گفت: حتی اگر این موضوع تا پایان سال هم عملیاتی نشود، به صورت پایلوت در چند مرکز فعالیت خود را آغاز می‌کند، هر چند که هم‌اکنون نیز در بعضی از مراکز این طرح آغاز شده است.

  وی با اشاره به اینکه بر اساس طرح اصلاح نظام ارجاع داخلی درمان سازمان تامین اجتماعی، بیمار در مراکز درمانی با سطوح پایین‌تر درمان‌ می‌شود، گفت: در صورت درمان نشدن در این مراکز، فرد به مراکز درمانی بزرگتر و تخصصی استان و پس از آن به مراکز درمانی استان‌های معین و در نهایت به بیمارستان میلاد ارجاع داده می‌شود.

  معاون درمان سازمان تامین اجتماعی، افزود: هم‌اکنون در حال کامل کردن طرح اشاره شده هستیم و پس از برطرف شدن مسائل نرم‌افزاری و اتوماسیون، آن را به صورت فراگیر در سراسر کشور به اجرا در می‌آوریم.

  وی با تاکید بر اینکه اجرای پزشک خانواده یک تکلیف قانونی است و قطعا سازمان تامین اجتماعی و وزارت بهداشت در جهت اجرای این تکلیف قانونی گام برخواهند داشت، گفت: نظام ارجاع تا حدود زیادی پاسخ مشکلات درمان کشور را خواهد داد، به شرطی که این موضوع با طمأنینه، مطالعه و ارزشیابی دقیق انجام شود، چرا که فعالیت عجولانه در این زمینه با شکست همراه خواهد بود.

  همتی در مورد نظام ارجاع داخلی درمان سازمان تامین اجتماعی و ارتباط آن نظام ارجاع پزشک خانواده، اظهار کرد: اصلاح نظام ارجاع داخلی درمان سازمان تامین اجتماعی از اولویت‌های اصلی این سازمان است و این موضوع در نهایت با نظام ارجاع کشوری و اجرای پزشک خانواده در ارتباط است.

  معاون درمان سازمان تامین اجتماعی همچنین در مورد نهایی شدن کامل طرح اصلاح نظام ارجاع درمان این سازمان و اجرایی شدن آن، خاطر نشان کرد: در این زمینه نمی‌توان زمان مشخصی را تعریف کرد، اما صفر تا صد نظام ارجاع را اصلاح کرده و از میزان مراجعات غیرضروری به تمام مراکز بزرگ و به ویژه بیمارستان میلاد خواهیم کاست.

  وی افزود: در طرح اصلاح نظام ارجاع درمان سازمان تامین اجتماعی به دنبال این موضوع هستیم که به تدریج پذیرش مستقیم در بیمارستان میلاد را محدود کرده و بیمار در سیستم ارجاع به بیمارستان میلاد انتقال یابد و به هیچ وجه به صورت مستقیم در این مرکز پذیرش نشود.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
37