جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 38949
  تاریخ انتشار : 4 آذر 1392 11:49
  تعداد بازدید : 587

  لویه‌جرگه توافقنامه همکاری آمریکا و افغانستان را تایید کرد:

  مصونیت قضایی تحت الشعاع زمان امضاء توافقنامه

  شورای ریش سفیدان و بزرگان افغانستان موسوم به لویه جرگه امروز با توافقنامه امنیتی همکاری های آمریکا و افغانستان موافقت کرد.

   به گزارش رساله حقوق، ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز نوشت: به موجب این توافقنامه هزاران سرباز آمریکایی در خاتمه عملیات نظامی در افغانستان در سال ۲۰۱۴ می‌توانند در این کشور بمانند.

  این شورا از حامد کرزای، رئیس‌جمهور افغانستان خواست تا این معاهده را ظرف سال جاری میلادی امضا کند.

  کرزای پیش از این گفته بود که این معاهده پس از انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۲۰۱۴ امضا خواهد شد. با این حال آمریکایی‌ها تاکید دارند که تاخیر در امضای این معاهده “نه عملی و نه ممکن” است.

  شورای لویه جرگه از روز پنجشنبه گذشته تشکیل جلسه داد تا درباره مفاد این توافقنامه بحث و تصمیم گیری شود و سرانجام امروز (یکشنبه) در آخرین روز نشست، اعضای لویه جرگه به این توافقنامه رای دادند.

   

  لویه‌جرگه مشورتی کابل این توافقنامه را با “اکثریت مطلق” تایید کرد.

  در قطعنامه ۳۱ ماده‌ای لویه‌جرگه که از سوی معاونان جرگه در حضور حامدکرزای رئیس جمهوری افغانستان خوانده شد، آمده است که:

  - نیروهای متخلف آمریکایی حتی الامکان در دادگاه‌های آمریکا در داخل افغانستان محاکمه شوند اما آمریکایی‌ها به هیچ صورت اجازه ندارند در خاک افغانستان زندان یا زندانی داشته باشند.

  - سیاست خارجی افغانستان تنها براساس منافع ملی افغانستان بنیان نهاده شده و آمریکا اجازه ندارد از خاک افغانستان علیه کشور سومی استفاده کند.

  - لویه‌جرگه بر کمک آمریکا برای روند صلح افغانستان تاکید می‌کند.

  - در صورتی‌که طرف آمریکا به تعهدات خود عمل نکند، افغانستان باید امتیازاتی را که در اختیار آمریکا قرار داده، پس بگیرد.

  - قرارداد امنیتی میان افغانستان و آمریکا باید تا پایان امسال نهایی و امضا شود.

   

  در همین حال کرزای پس از شنیدن قطعنامه لویه‌جرگه گفت که برای مطمئن شدن از اینکه توافقنامه امنیتی موجب تامین صلح و امنیت در افغانستان شود، “مرحله تطبیق” برای این توافقنامه باید در نظر گرفته شود.

  کرزای گفت باید این توافقنامه بلافاصله موجب تامین صلح و امنیت در افغانستان شود، در غیر آن این توافقنامه را قبول ندارد.

  کرزای گفت: اگر یکبار دیگر آمریکایی‌ها به خانه‌های افغان‌ها حمله کنند، این قرارداد تمام است. اینها (آمریکایی‌ها) باید در پایگاه‌های خود بنشینند. از امروز بازرسی خانه‌ها، انهدام خانه‌ها و راه گیری از سوی آمریکا متوقف است و مردم افغانستان آزاد هستند.

  او خطاب به اعضای لویه‌جرگه گفت: شما از من خواستید که تا یک ماه دیگر این موافقتنامه را امضا کنم. آیا تا یک ماه دیگر صلح و امنیت در افغانستان تامین خواهد شد؟ اگر نشد مسئول کیست؟ طبعا مسئول من هستم.

  رئیس جمهوری افغانستان گفت، دو درخواست مشخص از آمریکا دارد. “تامین صلح” و “برگزاری انتخابات شفاف.”

  او یکبار دیگر گفت که بدین باور است “تامین صلح در افغانستان ابتدا به دست آمریکایی‌ها است و بعدا به دست پاکستانی‌ها.”

  کرزای گفت تجربه گشایش دفتر قطر نشان می‌دهد که باید از آمریکایی‌ها تضمین‌های لازم گرفته شود. رئیس جمهوری افغانستان در مورد انتخابات نیز گفت: سه روز پیش از انتخابات با سفیر آمریکا در کابل نشست داشتیم و در مورد لویه‌جرگه و توافقنامه امنیتی صحبت می‌کردیم. من از سفیر آمریکا پرسیدم که چرا شما تاکید دارید که حتما موافقتنامه با ما امضا شود؟ چرا بعد از انتخابات امضا نمی‌کنید؟ سفیر آمریکا گفت که ما برنامه‌های خود را داریم. او گفت انتخابات شاید به دور دوم برود و در این صورت دور دوم انتخابات پنج تا شش ماه آینده به تاخیر می‌افتد.

  وی افزود: ما می‌خواهیم تا آمریکا ضمانت کند حتی اگر انتخابات به دور دوم می‌رود باید در زمان تعیین شده در قانون یعنی دو هفته برگزار شود.

  کرزی تاکید کرد، چانه‌زنی‌های خود با آمریکا را در مورد توافقنامه امنیتی همچنان ادامه خواهد داد.

   

  جدال لفظی کرزای و رئیس لویه‌جرگه

  صبغت‌الله مجددی، رئیس لویه‌جرگه مشورتی در پاسخ به سخنان حامد کرزای، گفت که رئیس جمهوری این توافق‌نامه را هرچه سریعتر امضا کند.

  او گفت: رئیس صاحب جمهور به ما وعده بدهد که این قرارداد را به زودی امضا می‌کند. اگر رئیس جمهوری امضا نکند، من از افغانستان هجرت خواهم کرد. من مجبور خواهم شد در این ریش سفیدی کشور را ترک کنم. چون کسی به حرف ما گوش نمی‌کند.

   

  مجددی در واکنش به این سخنان کرزای که آمریکایی‌ها از تعهدات خود سرباز خواهند زد، گفت: “اگر آمریکایی‌ها از تعهدات خود سرباز زدند با اراده مردم افغانستان مواجه خواهند بود.”

  در جریان صحبت‌های مجددی، رئیس جمهور کرزای یکبار دیگر گفت، “آمریکا اجازه ندارد به خانه‌های‌ما برود. نمی پذیریم!”

  مجددی دوباره گفت، اگر آمریکایی‌ها تخلف کردند با تظاهرات مردم افغانستان روبرو خواهند شد اما کرزای بازهم دخالت کرد و گفت: تظاهرات نه، اگر به خانه‌های مردم حمله شود، قرارداد لغو خواهد شد.

  مجددی دوباره پاسخ می‌دهد: تو امضا کن، بعدا می‌فهمیم.

  موضع آمریکا

  مقامات آمریکایی از چندین ماه بدین سو تاکید دارند که این موافقتنامه باید فورا امضا شود.

  پیش از این باراک اوباما خواهان نهایی شدن موافقتنامه تا اواخر اکتبر امسال شده بود. فرماندهان نظامی آمریکا از دولت اوباما خواسته‌اند تا هر چه سریعتر مشخص کنند که چه تعداد نیروی آمریکایی، در چه بخش‌های از افغانستان باقی خواهند ماند. آنها گفته‌اند مشخص شدن این موضوع می‌تواند به آنها کمک کند تا برنامه‌ریزی خروج نیروهای رزمی از افغانستان را سریعا آغاز کنند و بتوانند تصویری روشنی از آینده داشته باشند.

  همچنین جن ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا دو روز پیش در واکنش به سخنان کرزای گفت: “به نظر ما هرچه زودتر باید این موافقت‌نامه امضا شود تا به افغانستان تا پیش از انتخابات پیش رو، اطمینان خاطر دهد و به آمریکا و دیگر هم‌پیمانان هم فرصت دهد درباره حضور نیروها پس از سال ۲۰۱۴ برنامه‌ریزی کنند.”

  شماری از تحلیلگران نیز معتقد‌اند که آمریکا نمی‌خواهد موافقت‌نامه امنیتی تاثیر بر انتخابات و روند مبارزات انتخاباتی در افغانستان داشته باشد.

  مصونیت قضایی؛ موضوع اصلی یا فرعی؟

  در حالیکه پیش از برگزاری لویه‌جرگه، موضوع مصونیت قضایی نیروهای آمریکایی از پیگرد قانونی در داخل افغانستان از جنجالی ترین موضوعات مورد بحث در جرگه پنداشته می‌شد اما فضای بحث‌ها در جرگه را بیشتر “شرط جدید” کرزای مبنی بر اینکه امضای توافقنامه به پس از انتخابات موکول شود، تحت شعاع قرار داد.

  به گزارش بی.بی.سی، جرگه در مورد مصونیت قضایی سربازان آمریکایی تائید کرده که نیروهای متخلف آمریکایی از سوی دادگاه‌های آمریکا مورد محاکمه قرار بگیرد اما روند محاکمه با دقت زیر نظر نمایندگان افغان قرار داشته باشد.

  بدین ترتیب جنجالی ترین مانع که گمان می‌رفت امضای موافقتنامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا را با خطر مواجه کند، از سوی جرگه مشورتی از میان برداشته شد.

  براساس گفته‌های قبلی حامد کرزای، اکنون موافقتنامه امنیتی باید به پارلمان افغانستان فرستاده شود و بعد از آن روسای جمهوری افغانستان و آمریکا باید آن را امضا کنند.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
69