جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 38826
  تاریخ انتشار : 3 آذر 1392 12:23
  تعداد بازدید : 493

  دادگاه کیفری بین‌الملل:

  عضویت فلسطین در دادگاه کیفری عملی است

  سخنگوی دادگاه کیفری بین الملل با بیان اینکه نمایندگی کشورهای عربی در این دادگاه ضعیف است، عضویت فلسطین در دادگاه کیفری را عملی دانست.

  7532448.jpegبه گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری فلسطین الیوم، فادی عبدالله، سخنگوی دادگاه کیفری بین‌الملل در سخنانی اعلام کرد: پیوستن فلسطین به دادگاه کیفری بین‌الملل پس از مشارکت اخیر مسئولان فلسطینی در رای‌گیری مجمع عمومی سازمان ملل، امری ممکن و عملی است.

  فلسطین در پایان نوامبر 2012 با کسب 138 رای موافق، 9 رای مخالف و 41 رای ممتنع به عنوان کشور ناظر غیر عضو در سازمان ملل تعیین شد.

  فادی عبدالله نقش دادگاه کیفری بین‌الملل درباره مساله فلسطین نیز عنوان داشت: موضوع فلسطین جز حوزه اختیارات دادگاه کیفری بین‌الملل نیست، چرا که فلسطین و اسرائیل عضو این دادگاه نیستند.

  وی خاطرنشان کرد: جهان عرب در دادگاه کیفری بین‌الملل نمایندگی خوبی نداشته است.

  عبدالله افزود: تنها چهار کشور اردن، جیبوتی، کومور و عراق از 122 کشور عضو دادگاه کیفری بین‌الملل "معاهده رم" را امضا کرده‌اند و تنها دو درصد از وکلای عرب حق دفاع از موکلان را در این دادگاه دارند و تنها چهار درصد از مسئولان این دادگاه عرب هستند.

  دادگاه کیفری بین‌الملل براساس معاهده بین‌المللی امضا شده در رم، پایتخت ایتالیا در سال 2002 به عنوان دادگاهی دائمی تشکیل شد که مقر آن در هلند قرار دارد.

  سخنگوی دادگاه کیفری بین‌الملل همچنین تصریح کرد: عدم پیوستن به "معاهده رم"، جنایتکاران را در برابر پیگردهای قانونی مصون نمی‌کند و امکان دارد شورای امنیت، دادگاه کیفری را براساس قطعنامه 107 ملزم به انجام تحقیق با هدف بررسی جنایات، حتی در کشورهایی که به این دادگاه نپیوسته‌اند، کند.

  وی در ادامه افزود: در سال 2017 جنایت تجاوز به کشورها نیز به لیست جنایت‌ها اضافه خواهد شد و اگر کشورهای عربی خواهان انجام این تغییرات هستند باید به این دادگاه بپیوندند و در اتخاذ تصمیمات کارآمد و موثر عمل کنند.

  عبدالله عنوان داشت: به جای انتقاد از دادگاه کیفری بین‌الملل باید از شورای امنیت انتقاد و فعالیت‌های سازمان ملل را اصلاح کرد چرا که توانایی این دادگاه حد و مرز دارد برای همین ما باید برای بهبود نظام و نه رهایی از آن تلاش کنیم.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
48